T mínus 89 (dní) alias revolúcia vo vzduchu

Autor: Filip Antošovský | 20.8.2014 o 2:06 | (upravené 20.8.2014 o 2:14) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  494x

89, číslo ako každé iné, a predsa navždy zapísané ako synonymum revolúcie.. Od oného dňa prešlo takmer 25rokov, a my opäť stojíme na prahu novej budúcnosti, budúcnosti človečiny!

Ako sa Vám páči predstava novej krajiny, mesta, kde by neexistovala korupcia, rodinkárstvo by malo význam iba rodinný, a rodné by bolo prinavrátené.. :) Úsmev na tvári a v duchu povzdychnutie, ách, kiežby..

Mám pre nás dobrú správu! 89 dní nás delí od slávneho činu. Pýtame sa akého? Dostal som nápad! Poďme sa spoločne zamyslieť, predostrieť si víziu lepšej budúcnosti, nie frázy, ale nového života. Žijeme v štáte, kde sa príspevok televíznych novín začína príhovorom moderátora "už sme si mohli zvyknúť, že na Slovensku je to tak". Čo vo Vás evokuje toto tvrdenie? Priznám sa, mne sa z toho robí zle.. Aby som bol naozaj presný, kypí vo mne žlč! Niet pochýb, že tým významným jedincom, ktorí sa dostali do pozície "viesť" túto spoločnosť to náramne vyhovuje. Tichý občan - dobrý občan. Práve v tejto chvíli som dostal náramnú chuť kričať.. Nebudem. Som slovan, teda bytosť slova. Je to to najsilnejšie čo naší predkovia mali, a je to to najsilnejšie čo nám aj ostalo. Drahí priatelia, obyvatelia Prešova a obyvatelia Slovenska, dovoľte mi sa k Vám prihovoriť.

Moje meno je FiLiP Antošovský, a som "revolučné dieťa". Narodil som sa v roku 1989, roku zmien a doživotných pamätí. Práve dnes som si uvedomil jeden podstatný fakt, musel som vyrásť, aby som dostal možnosť vyriešiť problémy, ktoré tu pretrvávajú už od môjho narodenia. Trvalo to len 25 rokov, ako keď zasadíte strom, a čakáte na jeho sladké plody.. Poďme však ale k veci. Jedná stará múdrosť hovorí: "Zmeň seba, zmeníš svet!". Chcete najprv tú dobrú správu alebo tú horšiu? Dobrá je, že toto tvrdenie je naozaj pravda, tá horšia je, že to nie je najjednoduchšie.. Ak by som mal definovať dnešnú spoločnosť, ktorú my všetci tvoríme, tak nazval by som ju spoločnosťou zvyku. Áno, človiečik si zvykne aj na to ťažké ráno, aj na tú nie najlepšiu prácu, na mesto, v ktorom už nedokážu fungovať ani triviálne veci.. Ale je to správne si takto zvyknúť, či je to len naša obranná reakcia na zlo, čo je na nás páchané?!

Nech je to tak, či onak, faktom je, že o moju generáciu sa naší rodičia bohužiaľ nedokázali postarať. Pozor! Určite to nie je ich vina, ale výsledok toho všetkého čo sme si museli pretrpieť. Výsledok jednotlivcov, čo si dovolili položiť ruku na národne, výsledok spoločností, ktoré nemal kto zastaviť pri hanobení majetku.. Čo s tým? Je povinnosťou mojej generácie sa o seba postarať, tak ako je našou povinnosťou sa postarať o našich rodičov a starých rodičov!  89 :) to je ten rok kedy naší rodičia boli my, a dokázali priviesť túto spoločnosť do novej éry. Ako mladá krv, čo nepozná prekážku na ceste za šťastím..

Nebojte, pomaly sa už dostávam ku veci :) opať tu máme 89, ale dní.. Práve tento čas nás delí od prahu novej revolúcie. Možno! Za predpokladu, že si dokážeme priznať, že to čo sa okolo nás deje, nie je nikoho vina, len tá naša. Že spoločnosť, na ktorú máme tak ťažké srdiečko je tvorená len z nás, a že bez zmeny nášho prístupu sa nestane nič prevratné. Špeciálne tu by som chcel dať do pozornosti paradox. Tak ako sme my jednotlivci múdry (nemyslím to ironicky) ako spoločnosť za veľa nestojíme :( hm!

Síce nakoniec, ale prejdem k veci. O 89 dní tu máme komunálne voľby. Možnosť zmeny! Zobrať si naspäť všetko, čo vybudovali naši rodičia, postaviť si systém od nového základu, nie ako vyhovuje pár jedincom, ale nám všetkým. Spoločnými silami priviesť túto spoločnosť do novej éry. :) A teraz pravdu, koľkých z vás napadli spôsoby ako vidly v ruke, defenestrácia či násilné protesty..

To čo máme, má oveľa väčšiu váhu. Máme filipa a demokraciu. Chvála, že ešte máme možnosť priamej voľby. Chvála, že si konečne môžeme zvoliť jedného z nás a nie jedného z nich! Tak čo Prešovčania, máme odvahu ukázať celému slovensku, čo je to rozhodnutie spoločnosti?! Alebo len ďalej budeme počúvať, že na slovensku je to tak..

Sú to naozaj ťažké chvíle, keď človek dospeje zo dňa na deň. Keď nadobudne vedomie, a silný pocit až povinnosť chrániť túto spoločnosť. Vtedy vám nerozumejú ani rodičia, ani kamaráti ani prostredie ktoré si na vás už zvyklo.. Ale predsa je tu niečo, čo ma nevídanou silou ženie vpred. Je to vedomosť, že chodníček ktorý nám všetkým šliapem ide správnym smerom, a neomylný pocit, že idem robiť tú najsprávnejšiu vec v mojom a v našom živote. Prebudiť túto spoločnosť, je posledná vec na ktorú myslím keď zaspávam, a hneď tá prvá, keď sa zobúdzam :) Prešov Prešovčanom priatelia!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?